ana SAYfa
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ana SAYfa

:::.....hoşGELDİniz....:::::

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Enerji Bakanlığı, rüzgar enerjisi için harekete geçti

3 posters
YazarMesaj
Admin
Admin
Admin

Enerji Bakanlığı, rüzgar enerjisi için harekete geçti Empty
MesajKonu: Enerji Bakanlığı, rüzgar enerjisi için harekete geçti   Enerji Bakanlığı, rüzgar enerjisi için harekete geçti Icon_minitimeÇarş. Ağus. 29, 2007 3:37 pm

Elektrikte arz sorunu yaşayan Enerji Bakanlığı, rüzgar enerjisinden etkin olarak yararlanılması için harekete geçti.

--------------------------------------------------------------------------------

(ANKA) - Hazırlanan düzenlemeye göre Elektrik İşleri Etüt İdaresi, rüzgar enerjisi santrali alanındaki güç yoğunluğu en az 300 W/m2 olan başvuruları değerlendirmeye alacak. İnşaat döneminde en az bir kez denetlenecek olan rüzgar yatırımlarına, rüzgar ölçümü, zemin etüdü ve fizibilite desteği sağlanacak.
Elektrikte arz sorunu yaşayan Enerji Bakanlığı, rüzgar enerjisinden etkin olarak yararlanılması için harekete geçti.
Hazırlanan düzenlemeye göre Elektrik İşleri Etüt İdaresi (EİE), rüzgar enerjisi santrali (RES) alanındaki güç yoğunluğu en az 300 W/m2 olan başvuruları değerlendirmeye alacak.
İnşaat döneminde en az bir kez denetlenecek olan rüzgar yatırımlarına, rüzgar ölçümü, zemin etüdü ve fizibilite desteği sağlanacak.
Enerji Bakanlığı'nın, 'Rüzgar Enerjisi Potansiyelinin Değerlendirilmesi Hakkında Yönetmelik' taslağı görüşe açıldı.
Düzenleme ile rüzgar enerjisine dayalı üretim tesisi kurmak amacıyla geliştirilecek projelerde, rüzgar enerjisi potansiyelinin azami ölçüde değerlendirilmesini sağlamak için uygulanacak usul ve esasların belirlendi.
Elektrik İşleri Etüt İdaresi (EİE), güç yoğunluğu en az 300 W/m2 olan RES kurmaya elverişli alanları rüzgar kaynak alanı olarak belirleyecek. Bakanlık bu alanlar üzerinde RES kurulmasını etkileyici imar planları düzenlenmemesi için, ilgili merciler nezdinde gerekli girişimde bulunacak.
EİE, rüzgar kaynak alanlarının pafta adını, UTM koordinatlarını, topografik özelliklerini, rüzgar özelliklerini, güç yoğunluğunu, referans kurulu gücünü ve bu güçde üretilebilecek yıllık elektrik enerjisi miktarını, mülkiyet, kullanım ve ulaşım durumunu, alanın yakın çevresi ile ilgili bilgileri internet üzerinden yayımlayacak.
Rüzgar enerjisine dayalı üretim tesisi kurmak isteyen tüzel kişiler rüzgar kaynak alanı belirleyebilecek. Rüzgar enerjisine dayalı üretim tesisi kurmak üzere EPDK'ya yapılan lisans başvuruları kapsamında sunulan belgeler, teknik görüş oluşturulmak üzere, EİE'ye gönderilecek.
-FAZLA ÜRETİM YAPACAK YATIRIMCIYA ÖNCELİK-
RES alanındaki güç yoğunluğu en az 300 W/m2 olan başvurular değerlendirmeye alınacak. Bir RES alanına, değerlendirmeye alınan yalnızca bir başvuru olması halinde, başvuran tüzel kişi aday yatırımcı olarak belirlenecek.
Bir RES alanında değerlendirmeye alınan başvuruların yıllık elektrik üretim miktarları, REPA (Türkiye Rüzgar Enerjisi Potansiyeli Atlası) ile elde edilen rüzgar kaynak bilgileri ile başvuruda belirtilen türbin teknik özellikleri kullanılarak hesaplanacak. Yılda en fazla üretim yapabilecek tüzel kişi ile bu üretime en az yüzde 90'ı oranında yaklaşan tüzel kişi aday yatırımcı olarak belirlenecek. Teknik değerlendirme sonuçlarını ve aday yatırımcıları içine alan değerlendirme raporu, EPDK'ya gönderilecek.
-İNŞAAT DÖNEMİNDE DENETİM-
EPDK'dan üretim lisansı alan tüzel kişiler, başvuruları sırasında tesis etmek istedikleri kurulu gücü veya daha fazlasını projelerinde göstermek ve RES'lerinde uygulamakla yükümlü olacak. EPDK'dan üretim lisansı alan tüzel kişiler projelerini, inşaat dönemi başlamadan en geç 60 takvim günü önce EİE'ye sunacak. Bu projeler, EİE tarafından 30 takvim günü içerisinde kontrol edilir, gerekli görülen düzeltmeler tüzel kişiye bildirilecek. Yürürlükte olan yönetmeliklere uygun hazırlanan projelere EİE tarafından uygunluk yazısı verilecek.
RES projelerinin inşaat dönemi denetimleri, uygun görüş verilen projesine göre, EİE tarafından inşaat süresi içerisinde en az bir defa yapılacak. Bu raporlar, EPDK'ya ve tüzel kişiye gönderilecek. İnşaat döneminde projeler, tüzel kişilerin talepleri ve EİE'nin görüşü ile tadil edilebilecek.
-DESTEK HİZMETİ-
EİE, RES yatırımı yapmak isteyen kamu tüzel kişilerine, talebe bağlı olarak rüzgar ölçümü, zemin etüdü ve fizibilite desteği sağlayacak. Bu hizmetlerle birlikte, tüzel kişilere verilecek REPA bilgileri için uygulanacak fiyat cetveli her yıl ocak ayında EİE'nin internet sayfasında yayımlanacak.
Bu son düzenlemeden önce EPDK'ya yapılmış rüzgar enerjisine dayalı lisans başvuruları arasından, uygun bulma kararı alınmamış olanlar için, bu Yönetmelik hükümleri uygulanacak.
https://eemre.yetkin-forum.com
karasevda
Admin

MesajKonu: Geri: Enerji Bakanlığı, rüzgar enerjisi için harekete geçti   Enerji Bakanlığı, rüzgar enerjisi için harekete geçti Icon_minitimePerş. Eyl. 13, 2007 12:32 pm

paylaşım için saol adminim
tutsak11

MesajKonu: Geri: Enerji Bakanlığı, rüzgar enerjisi için harekete geçti   Enerji Bakanlığı, rüzgar enerjisi için harekete geçti Icon_minitimePerş. Eyl. 13, 2007 2:17 pm

düzenleme gerekliydi saten

Enerji Bakanlığı, rüzgar enerjisi için harekete geçti
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-